מה הופך את לחם ברויטמן למיוחד כל כך ?

שאור מחמצת

כל הלחמים שלנו בברויטמן עשויים עם שאור. שאור הנו תוצר תסיסה של קמח ומים. הגורם המתסיס את העיסה הוא שמרים אשר "גדלו" בתוך העיסה. מקור השמרים הללו (שמרי פרא) הנו האוויר, קליפת גרעיני החיטה או פרי אורגני שהוכנס לעיסה בתחילת דרכה. השאור שלנו נולד באילת בשנת 1999, כשיובל החל את דרכו באפיית לחם. השאור הראשון שלנו, ממנו אנו מכינים לחם עד היום, העשוי מקמח שיפון מלא. שמרי הפרא, עוסקים בדבר אחד. אכילה. מזונם של שמרי הפרא הוא העמילנים שבקמח, ולכן למעשה, התוצר הסופי - הלחם שלנו, מכיל הרבה פחות עמילנים מכל לחם אחר המוכר לכם.

הגלוטן מתפרק

ככל שתסיסת הבצק (המוכרת לנו כ"תפיחה") ארוכה יותר, מתפרקים החלבונים (גלוטן) והופכים לחומצות אמינו, תהליך אשר הופך את הלחם לקל יותר לעיכול. זו הסיבה בגללה אנשים בעלי רגישות לגלוטן, יכולים ליהנות מלחמי השאור שלנו.

ערכים תזונתיים

כמו בכל תהליך תסיסה, הבקטריה אשר נמצאת בבצק (זו אשר מקנה לו את החמיצות), אוכלת ומפרקת את העמילנים והסוכרים שנמצאים בקמח. תהליך זה מפחית את כמות הפחמימות שבלחם, ואשר הופך את הלחם שלנו למתאים לשמירה על רמת סוכר נמוכה ויציבה יותר בדם. כיוון שהלחמים שלנו נעשים מדגנים מלאים, הם מכילים את כל המינרלים והוויטמינים שבגרעין הדגן (חיטה, שעורה, כוסמין או שיפון).

יכולת שימור טבעית

החומצה הלקטית המתפתחת בבצק בתהליך התסיסה, יוצר טעם חמצמץ עדין ולמעשה מתחילה עבורכם את תהליך העיכול... חומצה אצטית הנוצרת גם היא כתוצר של התסיסה מסייעת ללחם להשמר לאורך מספר ימים ומעכבת התפתחות עובש בלחם. הסיכוי למצוא עובש בלחם ברויטמן קטן, ולו רק מהסיבה שבדרך כלל הלחם לא נשאר הרבה זמן...

הקמח

את הקמח שלנו אנו רוכשים מיצרנים אותם אנו מכירים באופן אישי. חלק מהקמחים אנחנו טוחנים בעצמינו, באבן ריחיים. כן, ממש כמו פעם. אבן הריחיים שלנו מסתובבת לאט, וכך נמנעת התחממות הקמח במהלך הטחינה. קמח בטמפרטורה נמוכה שומר על כל ערכיו התזונתיים, ואתם מקבלים את הלחם הטוב ביותר.

ניטרול החומצה הפיטית

החומצה הפיטית (אשר נמצאת בעיקר בקליפת גרעין הדגן) סופחת אל עצמה את המינרלים והוויטמינים הזמינים בבצק (לחם). אולם, הבקטריה הנמצאת בשאור, ואשר מתפתחת בבצק, מפעילה את האנזים פטיז, אשר מפרק את התהליך בו החומצה הפיטית סופחת את המינרלים והוויטמינים. כך הופך הלחם לקל יותר לעיכול ולמזין יותר. כל אלה, הופכים את לחם השאור שלנו לטעים, בריא ומזין יותר.

חיי מדף

כדי לשמור על טריות הלחם, מומלץ לאחסנו בשקית נייר ביום-יומיים הראשונים. כך ישמר הקרום שלו קשה ופריך. לאחר מכן, ניתן לאחסן בשקית ניילון (כשהלחם עדיין בשקית הנייר) בטמפרטורת החדר. בשלב זה הלחם יהיה מצויים לצנימים, או לקלייה עדינה במצנם קופץ. ניתן לחמם ככר שלמה בתנור, תוך התזת מים בתחילת החימום. יש להכניס את הלחם לתנור חם (200C) לארבע –חמש דקות). לחם ברויטמן "חי" באקלים הישראלי, כשלושה-ארבעה ימים בטמפרטורת החדר. ניתן להקפיא לחודשיים ללא כל חשש. במידה ומקפיאים לחם פרוס, מומלץ לחצוץ בין הפרוסות עם נייר אפייה או ניילון, כדי למנוע הדבקות.

logo בניית אתרים